Excursie langs dorpen
Aan het eind van het jaar, zaterdagmiddag 10 december, stond nog een leuke excursie op het programma. Hier een verslag. Laat u inspireren!
We vertrokken met een busvol deelnemers vanaf Kardinge en werden daarbij nog achtervolgd door een aantal deelnemers met eigen vervoer. Het werd een informatieve en gezellige bijeenkomst. Veel onderlinge uitwisseling en vooral ook boeiende inleiders.

De initiatieven
Avontuurlijk spelen in Harkstede: Natuurspeelplaats Lutje Borg
Dorphuis Kolham: breed qua functies, smal qua bestuurlijke basis
Sterke dorpen
Zorgbedrijf aan huis
-----------
Avontuurlijk spelen in Harkstede: Natuurspeelplaats Lutje Borg
Juf Sibby Stoppels, één van de juffen van de twee basisscholen die in de Borgstee zijn gevestigd, zag haar kans schoon. Na het realiseren van het schoolgebouw was het buitenterrein aan de beurt.
Werkgroep Natuurlijke Speelplaats van de Vereniging Dorpsbelangen Harkstede werd opgericht en nam het voortouw. De kinderen mochten het zeggen. Het werd een speeltuin met vooral natuurlijke elementen. Sluipdoor, kruipdoor, met spannende water elementen en natuurlijke restmaterialen zoals gekapte bomen uit de regio. De risico’s voor een nat pak of een schaafwondje worden voor lief genomen. Dat hoort nu eenmaal bij het avontuur en draagt vooral bij aan de ontwikkeling van de motoriek van de kinderen. Ook werden er nog drie natuurlijke buitenlokalen aangelegd.
Heilien Tonckens, projectleider bij Landschapsbeheer Groningen, begeleidde de kinderen bij het maken van het ontwerp. Paden werden er niet ingepland en aangelegd, omdat de looproutes vanzelf zouden ontstaan. Als beplanting koos Landschapsbeheer soms voor struikjes met stekels, omdat ze anders gewoonweg niet zouden overleven. Na overleg met omwonenden heeft gemeente Slochteren de uitvoering verzorgd. De Vereniging Dorpsbelangen Harkstede heeft mankracht en materialen geleverd. Het project won de 1e prijs tijdens de ontwerpwedstrijd 'Groene speelplekken' in het kader van de Entente Florale Nederland 2009. Een mooie opsteker!
Dorphuis Kolham: breed qua functies, smal qua bestuurlijke basis
Terwijl de kinderen uit het dorp zich bezig hielden met het maken van kerstversiering, de voorbereiding van de kerstmarkt al in volle voorbereiding, vond Annet de Jong, secretaris van het dorpshuis, toch nog tijd om ons te vertellen over het wel en wee van ’t Mainschoar. Bijvoorbeeld over hoe de verbouwing was aangepakt, de taakverdeling tussen bestuur en beheerder is geregeld, de aanstaande sluiting van de bibliotheek, de huisvesting van de huisarts en de fysiotherapeut binnen het dorpshuis. Met het recent ingevoerde verbod op meebrengen van eigen consumpties heeft het dorpshuis zich niet populair gemaakt, maar de inkomsten op consumpties kunnen niet gemist worden. In financiële zin houdt het niet over.
Slechts 4 bestuursleden trekken de kar, want de functie van voorzitter lijkt niet vervulbaar. Nu wordt er een oproep gedaan voor een algemeen bestuurslid. Dan maar kijken hoe de functies onderling verdeeld kunnen worden. De beheerder staat voor 20 uur op de loonlijst die hij flexibel invult, afhankelijk van de activiteiten die er zijn. Ook de schoonmaak neemt hij voor zijn rekening.
Sterke dorpen:
Sociale samenhang stimuleren, hoe pak je dat aan? Lorette Verment, adviseur van Groninger Dorpen vertelde over een project in de regio Centraal ( de gemeenten Groningen, Haren, Hoogezand-Sappemeer en Slochteren). Hier zet het regioteam Vitaal Platteland zich in voor de leefbaarheid op het platteland, door middel van het stimuleren van samenwerking en netwerkvorming aan de hand van vier thema’s: Voedsel, Meerstad, Regiomarketing en Sterke Dorpen. Dit laatste thema coördineert Groninger Dorpen. Er zijn plattelandscafé’s georganiseerd waarbij dorpsbewoners uit de hele regio gezamenlijke uitdagingen bespreken.
Marja Doedens, voorzitter van dorpsbelangen Froombosch gaf aan hoe een plan rondom sociale samenhang ontstond tijdens het plattelandscafé afgelopen voorjaar. Dit idee is nu uitgegroeid tot het project “Ideeënavond sociale samenhang”. Marja roept andere dorpen op om mee te doen. Dit houdt in dat je eerst in je eigen dorp gaat bedenken wat je kunt doen om nieuwe bewoners en niet-actieve bewoners te betrekken bij het dorp. Vervolgens komt er in het voorjaar van 2012 een Ideeënavond voor alle deelnemende dorpen gezamenlijk. Om ideeën en ervaringen uit te wisselen en plannen te maken.
Zorgbedrijf aan huis:
Anja Kamphuis is sinds een aantal jaren actief als zorg-ondernemer. Op het agrarisch bedrijf van haar echtgenoot waren ze in eerste instantie gestart met een mini-camping, daarna is het onderdeel dagbesteding daar aan toegevoegd. De dagprogramma’s zijn afwisseld. De kinderen helpen mee, bij de dagelijkse gang van zaken in huis, bij het verzorgen van de dieren en doen soms ook kleine taakjes op de camping. Naast deze bezigheden is er ook veel tijd voor Dieverdoatsie, tevens de naam van Anja’s bedrijf. Dan wordt er muziek gemaakt, geknutseld of gekookt. Belangrijk is steeds de aandacht en aansluiting bij het ontwikkelingsniveau van de kinderen. Tijd en rust om kinderen zelf te laten ervaren en beleven, met de loop van de seizoenen mee. Inmiddels zijn er ook enkele vrijwilligers uit het dorp die meehelpen. Soms wordt aangesloten bij reguliere dorpsinitiatieven. In het kader van douwtrappen is deze keer het nieuwe Dorpsommetje bewandeld, door de dorpsbewoners van Kiel Windeweer maar ook door de kinderen van Dieverdoatsie.
Kiel Windeweer: dorp in ontwikkeling na de dorpsvisie
Doeke Schrage vertelde aan de hand van mooie beelden hoe zij in Kiel Windeweer aan de slag zijn gegaan toe de dorpsvisie eenmaal was ontwikkeld, met het evenemententerrein, de verbreding van de school, het nieuwe bestemmingsplan, het dorpsommetje en de turfroute etc.. Veel is er al gerealiseerd maar er blijkt nog steeds werk aan de winkel te zijn.
Zo is de verbreding van de school nog steeds een aandachtspunt. Kinderopvang en naschoolse opvang wordt daar nog niet aangeboden. Men vreest dat sommige ouders daarom in de toekomst zullen kiezen voor een school in de omgeving waar deze kindvoorzieningen wel aanwezig zijn in plaats van voor de dorpsschool. Dat moet voorkomen worden.
Het nieuwe bestemmingsplan, dat heeft nu net één nieuwe woning opgeleverd. Overige potentiële bouwkavels zijn nu nog in eigendom van particulieren. Voor bestaande woningen in Kiel Windeweer blijkt nog wel een markt te zijn. Huizen staan niet lang te koop. Het beschermd dorpsgezicht met mooie authentieke panden geeft Kiel Windeweer mogelijk de uitstraling waar mensen voor vallen.
Van de turfroute zou meer geprofiteerd kunnen worden, als er aanlegmogelijkheden gecreëerd zouden worden. Het Kielsterdiep is daarvoor nu te smal. Het dorp profiteert maar beperkt van de vaarrecreatie omdat de bootjesmensen niet blijven plakken. Het geeft nu alleen wat levendigheid.
Tot slot,
Rond vijf uur wordt het programma dan afgesloten met een drankje en een nootje. Er wordt nog wat informatie uitgedeeld en nagepraat. Het is inmiddels donker buiten, maar de kerstverlichting maakt veel goed. Alle inleiders zijn bedankt met het nieuwste GroningenLoopt! boekje: de verzamelbundel 'Langs dorpen rondom de stad Groningen - in zeven wandelroutes'.
Wij kijken terug op een geslaagde middag, tot de volgende keer.

